loader image

Muszáj komolyan venni a munkahelyi kiégést

Sokan fel sem ismerik a jelenséget sem saját magukon, sem a kollégáikon vagy családtagjaikon, pedig a kiégés sajnos gyakori jelenség a munkaerőpiacon, és komoly következményekkel járhat. Veszélyes betegségről van szó, ami súlyos tüneteket okozhat, így nem szabad elhanyagolni. A kiégés kialakulásának okairól, jeleiről és megoldásáról…

Milyen okai lehetnek a kiégés kialakulásának?

  • Ha a munkavállaló soha, vagy ritkán kap pozitív visszajelzést a munkájával kapcsolatban, és ehelyett folyton csak problémákkal találkozik.
  • Ha valaki annyira hajszolja az előrelépést, hogy közben teljesen kimerül az egyre nyomasztóbb elvárások súlya alatt.
  • Ha a dolgozó hosszú távon kevesebb izgalommal és kihívással járó munkát végez, mint ami a képességeihez, szakmaiságához méltó lenne.
  • Ha hagyjuk, hogy elhatalmasodjon rajtunk az érzés, hogy a munka csak egy szükséges rossz, amin túl kell esni, holott valójában rengeteg öröm forrása lehet megfelelő hozzáállással.

Milyen szembeötlő tünetei vannak a kiégésnek?

Korai szakaszában nehéz „tetten érni” a kiégést, ugyanis teljesen félreértelmezhető. Az elején a munka iránti – túlzott – lelkesedéssel kezdődik. Ennek láttán még senki sem gondol rosszra, csakhogy általában két oka van: magas külső vagy belső elvárások. Ezek sokszor irreális mértékűek is lehetnek, aminek következtében hamar bekövetkezik a kiégés második szakasza, ami a fizikai és lelki kimerültségen túl a munkából való kiábrándultsággal jár.

Annak azonban, hogy nem szeretjük a munkahelyünket, nem szívesen járunk be dolgozni, rengeteg magyarázata lehet, ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy kiégésről van szó. Ha viszont ettől a szorongó érzéstől, feszültségtől nem tudjuk függetleníteni magunkat a szabadidőnkben sem, ha egy szimpla hétvégén is ugyanazt az ürességet érezzük, mint amikor munkába kell menni, az már egyértelmű jel. A kiégés fizikai tünetekkel is járhat, mint például fejfájás, emésztési zavarok és pszichoszomatikus betegségek. Súlyos esetben akár függőségek kialakulásához is vezethet, legyen szó alkohol-, drog- vagy szerencsejáték-addikcióról. Nem szabad hagyni, hogy idáig romoljon a helyzet!

A környezetünk számára is könnyen észrevehető jele a folyamatnak, ha felborul a munka és a magánélet egyensúlya. Miközben a karrierünk ível felfelé, a barátokat elhanyagoljuk, szeretteinkkel szinte már nem is találkozunk, tehát lényegében el is hal a magánéleti oldal. Arra azonban figyelni kell, hogy a kemény szembesítés nem megoldás, a probléma felismerését a kiégéstől szenvedő munkavállalónak magának kell megtennie.

Mi az „orvosság” a kiégés ellen?

Aki kiégett, az általában elveszti a legfontosabb dolgot, ami minden munkavállaló életét meghatározza: a célt. Már nem tudja, hogy pontosan miért robotol naphosszat, csak újra és újra, nap nap után gépiesen teszi a dolgát. A célt kell újra megtalálni, ami által a munkánk pusztán csak egy eszköz is lehet annak valóra váltásához. Ha van célunk, és látjuk, hogy a munkánk által közelebb kerülünk hozzá, akkor sokkal védettebbek vagyunk a kiégés ellen.