loader image

Érdemes-e kérni a referencialevelet kilépéskor?

A referencialevél nem más, mint korábbi munkáltatónk vezetőjének vagy HR-esének személyes, névvel és elérhetőséggel vállalt véleménye rólunk, mint munkavállalóról. De hogyan segítheti az álláskeresésünket? Minden témába vágó kérdésre válaszoltunk.

Vannak olyan cégek, amelyek az álláspályázathoz csatolva kérik a referencialevelet is, de ha ez nincsen megadva kötelező mellékletként, akkor is érdemes elküldeni. Az önéletrajzunkban állíthatunk mi saját magunkról akármit, de az egész pályázati anyagot még hitelesebbé teszi, ha külső véleményeket is csatolunk magunkról. Ezzel a taktikával ki is emelkedhetünk az álláskeresők tömegéből.

Mikor és kitől kell kérni a referencialevelet?

Ezt a dokumentumot az álláskeresésünkhöz használjuk, így értelemszerűen akkor érdemes kérnünk a korábbi munkáltatónktól, amikor kilépünk a cégtől. Természetesen később, utólag is fordulhatunk ilyen kéréssel egykori munkahelyünkhöz, de nagyobb eséllyel foglalkoznak komolyan az ügyünkkel, ha még friss a közös múltunk. Ha van HR-osztály, akkor érdeklődhetünk ott a referencialevél kiállításának lehetőségéről, de közvetlenül korábbi felettesünket is kérhetjük erre.

Figyeljünk a normális viszony megőrzésére!

Akárkitől és akármikor is igényeljük a referencialevelet, alapvető fontosságú, hogy ne haraggal váljunk el a munkáltatónktól. Mindegy, hogy felmondtak nekünk, vagy mi magunk döntöttünk úgy, hogy máshol képzeljük el a jövőnket, lényeges, hogy indulatok és személyeskedés nélkül távozzunk, mivel soha nem tudhatjuk, mikor kerülhetünk újra kapcsolatba egykori kollégáinkkal. Ha diplomatikusan zárjuk le életünknek egyes a fejezeteit, bízhatunk benne, hogy egykori felettesünk a referencialevélben objektívan értékeli majd a teljesítményünket.

Minek kell szerepelnie a referencialevélben?

A munkáltatónak rögzítenie kell benne, hogy mikor és milyen pozíciót töltöttünk be a cégnél, érdemes részletezni a főbb feladatainkat, a munkához való hozzáállásunkat. Jó, ha kiemelik benne azon képességeinket, amelyek szükségesek voltak a munkakör betöltéséhez, az pedig egyenesen szuper, ha méltatják eredményeinket és a csapatban betöltött szerepünket.

Fontos, hogy objektív legyen a referencialevél, ezért ne kérjük azt, hogy túlozzák el az érdemeinket – az ajánlásunknak valódi teljesítmény ágyazzon meg! Ez azért is fontos, mert a referencialevél írójának névvel, aláírással és elérhetőséggel kell vállalnia a véleményét, ha azt akarjuk, hogy hitelesnek tűnjön.

Felkereshetik a rólunk nyilatkozó referenciaszemélyt

A referencialevél szerzőjének tisztában kell lennie azzal, hogy ha beadjuk az álláspályázatunkat egy céghez, az esetleg megkeresi őt, hogy bővebb véleményt kérjen rólunk, ezért is érdemes megadni az elérhetőséget.

A kiválasztás során a munkáltatók igyekeznek minél összetettebb képet alkotni a pályázókról, hogy a várhatóan legjobb jelöltnek ajánlják fel a pozíciót, ezért nem ritka, hogy a leendő munkáltató szóban is érdeklődik korábbi teljesítményünkről, lojalitásunkról, személyiségjegyeinkről. A mi érdekünk, hogy segítsük leendő cégünket az információgyűjtésben, ezért is hasznos, ha referencialevéllel kopogtatunk az ajtaján.