loader image

Így tehetünk pozitív benyomást az állásinterjún!

Egy állásinterjún csak néhány pillanat áll rendelkezésünkre, hogy pozitív első benyomás tegyünk a cég képviselőjére, ami aztán befolyásolhatja az egész beszélgetés kimenetelét. Mutatunk 5 tippet, amivel elősegíthetjük a kedvező hatás kiváltását.

1. Hangolódjunk rá a beszélgetésre

Ahhoz, hogy a legjobb formánkat hozzuk az állásinterjún, fontos, hogy ne felkészületlenül érkezzünk meg rá. Itt most nem csak az elméleti felkészültségről beszélünk, azaz, hogy ismerjük a cég politikáját, tevékenységét, a pozícióval kapcsolatos elvárásokat, és mindehhez tudjuk igazítani a saját szakmai tapasztalatunkat. Hasonlóan lényeges a lelki felkészültség is: hagyjunk időt magunknak arra, hogy elképzeljük a beszélgetést, fejben gondoljuk át, mit és hogyan szeretnénk elmondani magunkról. Nem fogjuk tudni előre kitalálni a pontos forgatókönyvet, de a lelki ráhangolódás sokat segít majd a váratlan helyzetek megoldásában.

2. Nézzünk utána a beszélgetőpartnereknek

Amikor felhívnak minket telefonon, hogy várnak személyes állásinterjúra, nyugodtan rákérdezhetünk, hogy kivel fogunk találkozni. Ha megszereztük ezt az információt, használjuk ki az internet és a közösségi média adta lehetőségeket, és nézzünk utána azoknak, akik interjúztatni fognak minket. Ha például sikerül kiderítenünk az érdeklődési körüket, ezt ügyesen belecsempészve az interjúbeli mondandónkba könnyen megteremthetjük a kölcsönös szimpátiát.

3. Ügyeljünk a külsőségekre

Az első benyomás nagyrészt a külsőségek alapján lesz pozitív vagy negatív, ezért ezekre fontos odafigyelni az állásinterjún. Kezdjük az öltözködéssel: a cégkultúrától és pozíciótól függően az alkalomhoz illő öltözet lehet öltöny, illetve kosztüm, de egyre több helyen a lazább kinézet is teljes mértékben elfogadott, ám mindenképpen törekedjünk eleganciára és ápoltságra. A kézfogásunk legyen határozott a bemutatkozásnál, és barátságos mosollyal köszöntsük az interjúztatókat. Vegyük fel a szemkontaktust a beszélgetés alatt, és ne babráljunk a kezünkkel, nyugodtan eresszük le az ölünkbe.

4. Törekedjünk a pozitív megfogalmazásokra

Apróságnak tűnhet, de a mondanivalónk összhatását komolyan befolyásolja, hogy milyen mondatokat és kötőszavakat használunk. Kerüljük a tagadó szerkezeteket és feltételes módokat, helyettük mindig kijelentéseket tegyünk. A „Nem szoktam elkésni a munkából” helyett hatásosabb a „Mindig pontosan érkezem munkába”. Kerüljük a „de” kötőszavakat, amelyek helyett az „és” sokkal simulékonyabbnak hat.

5. Legyenek kérdéseink

A munka iránti őszinte érdeklődésünk legfontosabb jele, ha kérdezünk a pozícióval, a várható feladatokkal, a napi rutinnal kapcsolatban. Ezeket a kérdéseinket előre is összegyűjthetjük fejben, és amire nem kapunk választ az interjú során, azt feltehetjük. Emellett figyeljünk az interjúztató szavaira, mert azok hatására is felvetődhetnek bennünk kérdések, és ezek a spontán érdeklődések a leghatásosabbak az interjú közben.