Ahogy idősödik az ember, úgy fél egyre inkább a munkavállalás nehézségeitől. Mi van ha nem tudja tartani a lépést a fiatalokkal és a gyorsan fejlődő technikával? Mi van ha egyszerűen a kora láttán előítéletesek lesznek vele a cégek? Összegyűjtöttük a leggyakoribb problémákat és megoldásokat a negyven pluszos álláskereséssel kapcsolatban.
Problémás lehet a nagy tapasztalat
Az álláshirdetésekben sokszor 1–3 év releváns munkatapasztalat az elvárás, ami azonban nemcsak a pályakezdők kiszűrésére szolgál. A cégek azt feltételezik ugyanis, ha magas iskolai végzettséggel és sokéves szakmai múlttal rendelkezik a jelentkező, az a komolyabb bérelvárásokban is meg fog mutatkozni. Többek között ezért is vannak nehéz helyzetben a 40 év feletti álláskeresők. Emiatt érdemes már az önéletrajzban jelezni a bérigényt, egy reális tól-ig sávot megadva benne.
Amiben a fiatalok tapasztaltabbak
Hiába van egy 40 pluszos munkavállalónak nagyobb szakmai tapasztalata egy huszonéves fiatalnál, nem biztos, hogy ugyanolyan hatékonyan el tudja adni magát. Miközben az Y és Z generáció tagjai átlagosan két-három évente munkahelyet váltanak, az idősebb korosztályok jobban szeretik az állandóságot. Így az is előfordulhat, hogy egy néhány éves munkatapasztalattal rendelkező fiatal már többször volt álláskeresési szituációban, mint egy akár több évtizedes szakmai múlttal bíró kolléga. Ennek köszönhetően jobban el tudja adni magát. Kevés álláskeresési rutinnal muszáj megtanulni az álláskeresési technikákat: milyen egy hatékony önéletrajz, hogyan érdemes felkészülni az állásinterjúra.
Nem szabad ódzkodni a modern technikától
Jellemző, hogy a 45 év feletti korosztály az online álláskeresést nem tartja elég diszkrétnek, az adatvédelemmel kapcsolatban bizalmatlan, és jobban preferálja az offline, hagyományos módszereket. Inkább az ismerősökön, barátokon keresztül próbálja megoldani az álláskeresést. Tény, hogy a hosszabb pályafutás egyik nagy előnye, hogy szélesebb kapcsolati hálóval rendelkezik az illető, ráadásul ismerős ajánlásával rövidebb út vezet a munkához, de nem biztos, hogy van olyan szerencsénk, hogy épp találunk valakit, aki tud segíteni. Erre nem lehet alapozni egy álláskeresést, ezért muszáj megbarátkozni a modern álláskeresési technikákkal. Az e-mailes jelentkezés, az online adatlapok kitöltése, vagy az internetes regisztrációhoz kötött pályázat ma már teljes mértékben elfogadott toborzási módszer a cégek részéről.
Megmutatni, hogy nyitottak vagyunk
A munkáltatók azért is tartanak a negyven felettiektől, mert azt tartják róluk, hogy már nem szívesen tanulnak, nem elég rugalmasak. Erre a prekoncepcióra egy pofásan összerakott pályázattal hatásosan rá lehet cáfolni. Kérjünk segítséget a számítógépes programokban otthonosabban mozgó gyerekektől vagy fiatalabb ismerősöktől, hogy az önéletrajzunk designos legyen, mert ezzel egyből megmutathatjuk, hogy a kor nem egyenlő a zárkózottsággal. Még jobb, ha az önéletrajzban azt is meg tudjuk mutatni, milyen tanfolyamokat, továbbképzéseket végeztünk el a közelmúltban, mert komolyan vesszük az élethosszig való tanulás gondolatát.