loader image

4 téma, amiben nem éri meg hazudni, ha állást akarsz

– Előfordul, hogy az álláskeresők ferdítenek az önéletrajzban vagy az állásinterjún? Igen!

– Megéri? Nem! Gyakori témákra bontva azt is leírtuk, hogy miért.

1. Az ok, amiért elhagytad az előző munkahelyed

Nincs olyan állásinterjú, amelyen ne kérdeznék meg, hogy miért jöttél el az előző munkahelyedről. és ha nem önszántából távozott az ember, hanem kirúgták, akkor nagy a csábítás arra, hogy elferdítse a valóságot. Miért? Mert mindenki fél attól, hogy rossz színben tünteti fel az, hogy valahonnan már egyszer kirúgták. Pedig ettől még lehet jó munkaerő, számos oka lehet annak, hogy valakit elbocsájtanak. Rengeteg olyan sikeres embert látni, akit a karrierje valamelyik pontján kirúgtak egyszer. Ha őszintén elmondjuk az igazat, és próbálunk hihető magyarázatot adni a történtekre, azt értékelni fogja az interjúztató fél. Ha viszont megérzi, hogy füllentünk, vagy esetleg leellenőrzi a sztorinkat az előző munkáltatónknál, és kiderül, hogy hazudtunk, biztosra vehetjük, hogy ebből nem lesz állásajánlat!

2. Az érdeklődésed valóssága a pozíció iránt

Gyakran keresünk meg álláslehetőséggel olyanokat, akikről az önéletrajzuk alapján úgy gondoljuk, hogy alkalmasak lehetnek a feladatra. Ilyenkor röviden vázoljuk a feladatkört és a fontosabb részleteket, majd természetesen megkérdezzük a jelöltünket, hogy érdeklődik-e az állás iránt. Sokszor kapjuk azt a választ, hogy igen, de aztán amikor komolyabbra fordulnának a dolgok (telefonos vagy személyes állásinterjú), kihátrálnak. Mert nagyon jól tudják, hogy nem érdekli őket a pozíció, vagy nem akarnak váltani, vagy keveslik a megkapható fizetést, de mégsem mondják azt elsőre, hogy „köszönöm, nem”. Pedig ezzel rengeteg időt spórolnának meg saját maguknak és nekünk is. Előbb-utóbb úgyis kiderül az igazság, ráadásul ezzel komolytalannak is beállítja magát, ami később nehezítheti az álláskeresését.

3. A képességeid és tapasztalatod az önéletrajzodban

Nem álmodik mindenki angolul, és nem kezeli mindenki úgy az Excel-táblázatokat, mintha csak könyvből olvasna. Az önéletrajzok alapján azonban sokkal többen vannak ilyenek, mint a valóságban. Előbb-utóbb rájönnek, hogy teljesen értelmetlen írásban feljavítani a képességeiket, mert az első adandó alkalommal ki fog derülni, ha mégsem vannak birtokában azoknak. Ugyanez fordított esetben is igaz: az önéletrajz nem az a műfaj, amiben szerénynek kell maradni – ha jó vagy valamiben, akkor azt add az adott cég tudtára! A lényeg, hogy őszinte legyél saját magaddal, amikor összeállítod a CV-det, és csak olyan állásokat pályázz meg, amelyeknél tényleg megfelelsz a feltételeknek.

4. A fizetési kategóriád és az igényeid

Sokan azért akarnak állást váltani, mert úgy érzik, alulfizetettek. Ilyen esetben az álláslehetőségeket elsősorban a fizetés alapján szortírozzák, ami alapvető hiba. Egy munkahelyen hosszú távon nem azért fogja valaki jól érezni magát, mert a hónap elején tápszert kap a hízáshoz a bankszámlája. Fontos a feladat, a környezet, a munkatársak, a karriercél is. Amikor a fizetési igényedet kijelölöd, vedd figyelembe, hogy az adott pozícióban, az adott térségben, a te tapasztalatoddal mi a realitás. Mert aki veled szemben ül, az pontosan tisztában van ezzel, és nem tudod rászedni egy irreálisan magas összeggel.