Nem mindenki szeret a reflektorfényben tündökölni, és nem mindenki tudja jól eladni magát. Sokszor hiába van meg a szakértelem az introvertált embereknél, az állásinterjún nehéz dolguk van, mert időre van szükségük az ellazuláshoz. Tanácsok, amikkel kihozhatják magukból a legjobbat.
1. Csökkentsük a stresszfaktorokat
Egy introvertált személyiségű ember sokkal jobban szoronghat az állásinterjú előtt, ezért érdemes minimalizálni a stresszes helyzetek számát. Tegyük szabaddá magunkat az állásinterjú napjára, ne másik feladatokból rohanva érkezzünk a találkozóra, hanem lelkileg is legyen időnk ráhangolódni előtte. Ha nem ismerjük pontosan az állásinterjú helyszínének címét, előtte egy-két nappal akár el is mehetünk oda, hogy tudjuk mennyi idő szükséges az eljutáshoz, és ne akkor kelljen keresgélni, ha kicsit eltévednénk.
Hogyan kommunikálj meggyőzően az állásinterjún
2. Legyenek tárgyi mankóink
Jelentős magabiztosságot kölcsönözhet az állásinterjú során, ha vannak nálunk dokumentumok, amelyek bizonyítják a képességeinket. Vigyünk magunkkal részletes portfóliót a munkánkról, de akár szakmai elismeréseket is el lehet tenni. Ha úgy alakul, rögtön meg is tudjuk mutatni referenciaként, de persze nem muszáj mindenáron előhozakodni velük. Maga a tudat, hogy nálunk vannak, és szükség esetén nyúlhatunk hozzájuk, nagy nyugalmat adhat.
3. Arról beszéljünk, mit tanultunk
Amikor egy állásinterjún el kell adni magunkat, elkerülhetetlen, hogy beszéljünk a sikereinkről, kicsit „fényezzük magunkat”. Ez az az extrovertáltaknak magától értetődő, az introvertáltak viszont ösztönösen ódzkodnak tőle, nem szeretik ha ők vannak a középpontban, saját maguk dicsérése pedig egyenesen ellenszenves nekik. Ha ez nagyon idegen tőlünk, próbáljunk úgy beszélni a korábbi munkáinkról, hogy nem a sikerekre hegyezzük ki a történetet, hanem azt soroljuk, hogy az egyes feladatokból mit tanultunk.
4. Egyszerre csak egy emberhez beszéljünk
Könnyen előfordulhat, hogy egy állásinterjún nemcsak egy, hanem akár három-négy interjúztató is meghallgat minket. Ülünk egy székben, és az asztal túloldalán többen is kitüntetett figyelemmel követik a szavainkat és minden mozdulatunkat. A visszahúzódóbb típusú emberek egy ilyen szituációban elveszíthetik a magabiztosságukat. Ezt is lehet kezelni, próbáljuk a válaszainkat mindig arra az emberre nézve megfogalmazni, aki éppen kérdezett minket, így azt az érzetet kelthetjük magunkban, hogy csak egyvalakivel beszélünk.
5. Törekedjünk a párbeszédre
Introvertáltként valószínűleg nehezen nyílunk meg idegen emberek társaságában, így az állásinterjú átmehet egyfajta „vallatásba”: gépiesen kérdezgetnek minket, mi pedig szűkszavúan válaszolgatunk. Változtassuk párbeszéddé a helyzetet azzal, hogy mi is visszakérdezünk. Nem kell rögtönözni, már az interjú előtt készüljünk szakmai kérdésekkel, amiket a megfelelő pillanatban bevethetünk.