Aki írt már önéletrajzot életében, az biztosan elgondolkodott azon, hogy érdemes-e a szabadidős tevékenységéről, hobbijairól írnia benne. Sokan megteszik ezt, mert valamiért az él a fejünkben, hogy ez magától értetődő része az önéletrajznak. Érdemes azonban végiggondolni, hogy valójában mit tesz hozzá a pályázatunkhoz, és tudatosan használni. Feltéve, hogy tényleg használjuk.
Kezdésként azt tisztáznánk, hogy a hobbi rovat nem kötelező eleme az önéletrajznak. Ha ezt elhagyjuk, attól még működőképes a pályázatunk, hiszen elsősorban a szakmai múltunk, a tanulmányaink és a képességeink érdeklik a munkáltatót a legelején. Tehát való igaz, a hobbi nem tartozik az önéletrajz legfontosabb elemei közé. De…
Akkor miért tesszük bele?
Azért, mert a hobbi tipikusan olyan dolog, amit ha beleírunk az önéletrajzba, azt 100 százalék, hogy elolvassa a toborzást végző szakember. A sok száraz tény és szakmai szöveg mellett ez a személyiségünkről ad valamilyen képet. És a kíváncsiság mindenkit hajt, a toborzót is, ezért biztosan megnézi, mit írtunk oda.
Tehát miért érdemes írni a hobbiról?
- Mert érdekesebbé, vonzóbbá teszi az önéletrajzunkat.
- Mert ezáltal nemcsak arról adhatunk képet, hogy milyen szakemberek vagyunk, hanem arról is, hogy milyen emberek – és ez utóbbi legalább olyan fontos a munkáltatónak.
- Mert ezzel jó muníciót adhatunk a majdani személyes interjún egy kötetlenebb beszélgetés elkezdéséhez, ami oldja a természetes feszültséget.
Mit ajánlatos beírni hobbinak?
Mindenképpen olyan dolgot jelöljünk meg, ami tényleg jellemző ránk, amiben tényleg otthon vagyunk. Nem szabad mesterséges módon befolyásolni a rólunk kialakult képet, mert az előbb-utóbb ugyanúgy ki fog derülni, mint egy behazudott idegennyelvtudás. Ha szerencsénk van, csak utóbb, amikor már felvettek minket, de ez akkor sem lesz kifizetődő. De ha beletrafálunk, és olyan hobbit írunk, ami a toborzónak is szívügye, garantáltan rá fog kérdezni az állásinterjún. És ha mi csak füllentettünk, az ott hamar kiderül, és aláássa minden egyes szavunkat. A kiválasztási folyamatban a hitelesség a legfontosabb. Még a leglényegtelenebbnek tűnő kérdésekben (mint a hobbi) is érdemes őszintének maradni.
Milyen üzenete van rólunk egy-egy hobbinak?
– Utazás: nyitottak, kíváncsiak vagyunk a világra, bátrak vagyunk, nem félünk kipróbálni új dolgokat, találkozni új emberekkel és szituációkkal.
- Olvasás: szeretünk művelődni, türelmesek vagyunk, tűrjük a monotonitást, rendelkezünk képzelőerővel és gondolatokkal.
- Csapatsportok: tudunk közös célokért küzdeni, megtaláljuk a helyünket egy csapatban, szeretünk összedolgozni, alkalmazkodóképesek vagyunk.
- Egyéni sport (pl. futás): kitartóak vagyunk, nem riadunk meg az önálló feladatoktól, tudjuk motiválni saját magunkat is.
- Blogolás: nem tart vissza minket a nyilvánosság, szeretjük megmutatni magunkat, kreatívak vagyunk, ismerjük és használjuk a számítógépet, az internetet, a közösség médiát.