Amikor a munkaerőhiány miatt kiélezett a verseny a minőségi munkaerőért, minden egyes távozó kolléga felér egy pofonnal bármely cég számára. Mi lehet az oka, ha a jó pénz ellenére is sorra mondanak fel a legjobb dolgozók? Mutatjuk az okokat, amelyek megoldása nem pénzkérdés.
Garantáltan idő- és energiaigényes folyamat megfelelő utódot találni, aki ráadásul még „drágább” is lehet az elődnél. Ezért minden cégnél alapvető fontosságúnak kellene lennie, hogy az értékes, bevált munkaerőt megtartsa, mert rövid-, illetve hosszabb távon egyaránt ez szolgálja az érdekét.
Sokszor, amikor egy munkatárs jelzi a felmondási szándékát, fizetésemeléssel próbálják maradásra bírni. Azonban ezzel a stratégiával ebben a stádiumban már nem sokszor lehet célt érni. Mint az életben általában, itt is a megelőzésre kellene koncentrálni a tűzoltás helyett. Arra, ami sokszor nem is a pénzen múlik – csak nézzük végig a 6 okot, amiért a leggyakrabban távozik a legjobb munkaerő!
1. Túlhajszoltság
Talán a legjellemzőbb hiba, amit egy főnök elkövethet. A tehetséges és szorgalmas alkalmazottak gyakran hihetetlen teljesítményre képesek, rövidebb idő alatt jóval több feladattal végeznek, mint átlagos társaik. Ezt látva csábító lehet egy vezetőnek, hogy még több feladatot osszon ki rájuk. Csakhogy az illető ezután könnyen úgy érezheti, hogy kiemelkedő teljesítményéért pluszmunkával büntetik.
2. Jó szó nélkül
Nem szabad természetesnek venni a jól elvégzett munkát, és a dicséret sosem felesleges! Egy-egy jó szó hihetetlen módon tudja ösztönözni a munkavállalót, különösen ha nemcsak négyszemközt, hanem mások előtt ismerjük el a teljesítményét. Ezzel szemben a dicséret totális hiánya, amikor csak a negatív dolgokról érkeznek visszajelzések, teljesen letörheti a munka iránti lelkesedést.
3. Robotlélek
Ha egy főnököt csak a projektek, kimutatások, célszámok és százalékok érdekelnek, maguk az emberek pedig soha, akkor ő tulajdonképpen nem is munkaTÁRS-ként, hanem munkaESZKÖZ-ként tekint az alkalmazottaira, akik ezt megérzik. Apróságnak tűnhet, de sokat jelent, ha néha az emberi oldalra is figyel egy felettes, és érdeklődik aziránt is.
4. Rugalmatlanság
Egy munkahelyen természetesen vannak szabályok, ezek közül a talán legalapvetőbb a munkaidő. De a görcsös ragaszkodás az előírásokhoz, a normák minden áron való erőltetése könnyen visszaüthet, hiszen ha valakit ennyire beszorítanak a rugalmatlan keretek közé, az aligha fogja jól érezni magát a cégnél. A munkahely nem börtön, és elvárható minimális bizalom a kollégák felé.
5. Következetlenség
A következetes főnök nagyon népszerű. Ha nem változtatja hetente a követelményeket, ha hirtelen nem lesz súlyos hiba az, amiből az előző héten semmi gond nem volt, azt értékelik a beosztottjai. Ugyanez fordítva is igaz. Ha a túlóra után beígért jutalomból nem lesz semmi, ha a beígért fizetésemelés valahogy elfelejtődik, nemcsak főnökként, hanem emberként is megbukik.
6. Lehúzó kollégák
Aki szeret keményen dolgozni, az hasonló kollégák között érzi magát a legjobban. Ha viszont azt látja, hogy valaki olyat vesznek fel mellé – pláne léptetnek elő vagy neveznek ki fölé –, aki sem szakmailag, sem hozzáállását tekintve nem üti meg a szintet, az lökést adhat a felmondáshoz.