Nehéz megtalálni az egyensúlyt a munka és magánélet között. Szélsőséges problémák adódhatnak a munkamániától a súlyos motiválatlanságig. Válaszolj a következő 5 kérdésre, és kiderül, hogy a te helyzeted ideális-e!
1. Kattog-e az agyunk munkaidőn kívül is a feladatokon?
A stressz negatív és pozitív is lehet. Pozitív stresszről akkor beszélhetünk, ha ambiciózusak vagyunk, szeretjük a munkánkat, és szeretnénk azt a lehető legjobban csinálni. Ilyenkor fordul elő, hogy, akkor is a feladatokon kattog az agyunk, mint egy háttérben dolgozó számítógép, amikor a barátainkkal vagy a családunkkal vagyunk. Ennek az a veszélye, hogy ha a munka átveszi a hatalmat az egész életünk felett, az ugyanúgy kiégéshez vezethet hosszabb távon, mint a motiválatlanság. Próbáljuk megtalálni az egyensúlyt, tudatosan szorítsuk háttérbe a munka körüli gondolatainkat, amikor a szabadidőnket töltjük.
2. Vannak-e hobbijaink? Tudunk-e időt szakítani rájuk?
Pont az előző pont miatt fontos, hogy teljesebb életre törekedjünk. A munkánk mellett legyen más is, ami kitölti a hétköznapjainkat. Ha rendkívül hektikus a munkánk, azt általában a hobbik, a barátokkal való találkozások, a családi közös időtöltések szenvedik meg a legjobban. Jó módszer ennek orvosolására, ha fix időpontként beépítjük a mindennapjainkba ezeket a programokat: például a szerda este a barátoké, a péntek délután a sporté. Csak tartsuk magunkat a tervhez.
3. Milyen a vasárnap délutáni, esti hangulatunk?
Biztos mindenkinek megvan még az érzés az iskolából, amikor másnap fontos, nehéz dolgozatot kellett írni egy olyan tantárgyból, ami nem tartozott a kedvenceink közé. Olyankor könnyen szorongással telt az ezt megelőző nap, hiszen tudtuk, hogy nem lesz kellemes élmény, de nem kerülhetjük el. Ha rendszeresen hasonló szorongással telnek a vasárnapjaink amiatt, hogy hétfőn újra munkába kell állni, akkor valami baj van. Nem egészséges és normális, ha valaki úgy irtózik a munkájától, mintha fogorvoshoz kellene mennie. Ha ezt érezzük, gondolkodjunk el a váltáson, nézzünk körbe a HSA aktuális állásajánlatai között!
4. Munka közben hányszor nézegetjük az óránkat?
Ha feltűnően sokszor, az nem jó jel, ugyanis valószínűleg azon tipródunk, hogy miért telik ilyen lassan az idő. Abban az esetben ez elő sem fordulhat, ha valaki megtalálja az önkifejezését a munkája által, ha motiváltan áll neki a feladatának. Ilyenkor úgy repül a munkaidő, hogy szinte észre sem vesszük. Ez lenne az ideális állapot.
5. Hogyan telik az ebédszünet? Rohanva, vagy a kollégákkal beszélgetve közben?
A legtöbb munkakörbe be van iktatva egy óra ebédszünet, aminek nem csak az a funkciója, hogy az ételt üzemanyagként magunka pumpáljuk. Azért is van, hogy a munkaidő felénél felfrissüljünk szellemileg és fizikailag. Ennek és a közösségépítésnek is kiváló módja a közös ebéd a munkatársakkal. Ha viszont a szünet idejét ki sem töltve rohanunk vissza a mókuskerékbe, az túlzott – negatív – stresszről árulkodik.