összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amiket elkövetnek a pályázók önéletrajzban, és képpel szemléltetve mutatjuk be őket.
1. hiba: Az önéletrajzon a névnek kellene a leginkább kiemelkedő elemnek lennie. Formázás szempontjából fontos, hogy a név ne olvadjon bele a szöveg többi részébe. Az önéletrajz elnevezést használhatjuk a fájl elnevezésében is, de a nevünket oda is írjuk be – ne az legyen a fájl neve, hogy apa_önéletrajz.doc.
2. hiba: Fontos, hogy legyen fotó rólunk az önéletrajzban, de próbáljunk hivatalos képet választani. Olyat, amelyiken lehetőleg ingben vagy blúzban vagyunk, nem vágunk furcsa gesztusokat. Legyen friss a kép, és mosolyogjunk rajta.
3. hiba: Az állampolgárságot csak akkor tüntessük fel, ha az információértékkel bír, tehát ha külföldiek vagyunk az adott országban. A családi állapotot viszont egyáltalán nem kell szerepeltetni az önéletrajzban, az magánügy, a munkáltatónak nem szükséges ismernie a részleteket.
4. hiba: Ne adjunk meg komolytalan e-mail címet, amelyik valamilyen becenévből vagy bármilyen más poénos elemből áll. A rendes nevünket, vagy annak egy részletét használjuk abban az e-mail címben, amelyet az álláspályázatokhoz írunk.
5. hiba: A személyes adatok után a legfontosabb eleme az önéletrajznak a szakmai, illetve munkatapasztalat. Mindig ezzel a blokkal kezdjük magunk bemutatását, ne a tanulmányokkal, hiszen a munkaerőpiacon már nem az iskola, hanem a valós gyakorlat számít elsősorban.
6. hiba: Ne csak annyit írjunk, hogy milyen nyelveken beszélünk, hanem konkretizáljuk a nyelvismeretünk részleteit. Ha van nyelvvizsgapapírunk, ne hallgassuk el, hogy közép- vagy felsőfokú, de inkább arra fókuszáljunk, hogy milyen szintű a nyelvtudásunk a gyakorlatban. Aktív, passzív, alap-, társalgási vagy tárgyalási szintű?
7. hiba: A munkatapasztalatot mindenképpen részletezzük. írjuk le röviden, hogy a cég, ahol dolgoztunk, pontosan mivel foglalkozik. Hosszabban is írhatunk arról, hogy milyen feladataink voltak, milyen felelősségi körökkel rendelkeztünk, voltak-e beosztottjaink. Ki lehet emelni egy-egy olyan eredményt, amire büszkék vagyunk, akár számszerűsítve is azokat.
8. hiba: Különösen figyeljünk oda a helyesírásra, ne hagyjunk elütéseket a szövegben – ez pláne akkor kellemetlen, ha egy olyan szót írunk le hibásan, mint a precizitás… Az önéletrajz az első benyomás, amit a leendő cégünk szerez rólunk, ezért ha összeszedett és alapos munkaerőnek akarunk tűnni, nem fér bele a legapróbb helyesírási hiba sem.
9. hiba: Ne dobálózzunk általánosságban az erősségeink leírásával. Nincsen túl sok értelme magyarázat, indoklás, konkrét példák nélkül leírni, hogy kitartóak vagy csapatemberek vagyunk. Ezzel csak azt üzenjük, hogy ki akartuk tölteni a helyet, és a lehető legkevesebb energiabefektetés nélkül akartunk túlesni a feladaton. Ráadásul ezek a hangzatos szavak önmagukban semmit sem mondanak el rólunk.
10. hiba: Nem kötelező hobbikat írni az önéletrajzba, de az állásinterjún egy kezdeti beszélgetés alapját is adhatja, így nem rossz dolog. Viszont, ha már belevesszük az önéletrajzba, írjuk le pontosabban, hogy mit szeretünk. Olvasunk? Oké, de melyik a kedvenc könyvünk?