A címben feltett kérdésre kereste a választ saját tapasztalatai alapján Kelet-Magyarország egyik vezető munkaerő-közvetítő cége, a HSA Kft., amely lassan két évtizede működik a hazai piacon. Villanyszerelőt két hét alatt lehet találni, egyetemi végzettséggel rendelkező programozó felvételéhez hat hét szükséges. Feltéve, hogy a cég megfizeti a jelölteket, a hiányszakmáknál ugyanis a jelölté a jobb alkupozíció.
Villanyszerelő – 2 hét
Nap mint nap tapasztaljuk, hogy jelentős szakmunkáshiány van az országban. Folyamatosan érdeklődnek nálunk a cégek, amelyek például villanyszerelőket keresnek. Ez az egyik legkeresettebb szakma jelen pillanatban. Ennek ellenére felkészült toborzással két hét alatt biztosan meg lehet találni a megfelelő szaktudással rendelkező munkavállalót. Onnantól kezdve az a kérdés, hogy a cég hajlandó-e megfizetni a jelentkezőt: mivel nagy a kereslet irántuk, jó alkupozícióban vannak a villanyszerelők a magasabb bér kiharcolásában.
Call centeres – 2 hét
Folyamatosan igény mutatkozik az idegennyelveket jól beszélő call centeres munkatársak iránt. Ez a trend évekkel ezelőtt kezdődött, és a mai napig kitart. Csak speciális esetben okozhat gondot az ilyen feladatkör betöltése, hiszen az egyetemekről kikerülő pályakezdők között mindig találni jó nyelvtudással rendelkező álláskeresőket. Ezeknél az állásoknál az alap, hogy az angol mellett még egy európai idegennyelvet folyékonyan, magabiztosan kell tudni használni. Ez a második nyelv a legtöbb esetben a német, az olasz, a francia vagy a spanyol. Speciális eset akkor állhat elő, ha egy ritkább nyelvtudás az elvárás, ilyenkor a két hetes határidő is növekedhet.
CNC gépkezelő és programozó – 3-4 hét
Azonos terület, de két különböző feladat. Gépkezelő lényegében bárkiből lehet, egyszerű, tanulható munkafolyamatról van szó, amire a tapasztalatok szerint három hét alatt lehet embert találni. Ellenben a CNC programozónak lenni komoly szellemi tőkét, szaktudást igénylő feladat, aminek a betöltéséhez négy hétre van szükség. Furcsa lehet, hogy ha programozó csak egy szűk, speciális tudással rendelkező rétegből kerülhet ki, hogyhogy csak egy héttel kerül több időbe a munkavállaló felkutatása, mint a bárki által elvégezhető feladatra. Az ellentmondást az magyarázza meg, hogy lassan nehezebb lesz szakmunkást találni, mint diplomás mérnököt a munkaerőpiacon.
Pénzügyi szakember – 3-5 hét
Ide tartoznak a könyvelői, főkönyvelői, kontrolleri, pénzügyi vezetői munkakörök. Ezekben nincsen a szó szoros értelemben vett munkaerőhiány, de mindig befut ilyen pozíció betöltésére irányuló megkeresés, így folyamatosan toborozni kell a pénzügyi szakembereket is. Három hét alatt lehet az általános elvárásoknak megfelelő álláskeresőt találni, de ha vezetői munkakörről van szó, akkor a munkába állásig számított idő öt hétre is nőhet, mivel ilyenkor jellemzően a kiválasztási folyamat is hosszabbra, több körösre nyúlhat.
Informatikus – 4-6 hét
Egy két évvel ezelőtt készített tanulmány szerint 22 ezer informatikus hiányzik a hazai munkaerőpiacról. Sokrétű szakmáról van szó, amelynek számtalan válfaja létezik, és a tanulmány is egy kalap alá vette a középfokú és egyetemi informatikai végzettséget. Rendszergazdát négy, magasabb kvalitású programozót hat hét alatt lehet munkába állítani. Ehhez azonban szükség van arra, hogy a cég tisztában legyen a piaci bérekkel és az első interakciótól számított két-három héten belül ajánlatot tegyen a jelöltnek. Akkora ugyanis a verseny az informatikusokért, hogy ennyi idő alatt bármikor kaphatnak egy másik megkeresést. Munkanélküli informatikus gyakorlatilag nincsen, tehát csak magasabb fizetéssel lehet átcsábítani őket egy másik cégtől. Ezért is van, hogy sok helyen megduplázódtak a bérek az elmúlt években ezen a szakterületen.