Nem csak szakmai kérdés, hogy valaki lenyűgözi-e a cég képviselőit az állásinterjún. Bemutatunk négy egyszerű trükköt, amivel hatékonyabban eladhatjuk magunkat.
1. Figyelj az akaratlan mozgásokra!
Egy állásinterjú alatt mindenkiben van kisebb-nagyobb feszültség, ami teljesen természetes, hiszen életünket meghatározó esemény, hogy megkapunk-e egy munkát vagy sem. Ilyen helyzetekben felerősödnek az akaratlan, nem tudatos mozgások, amelyekkel ezt a feszültséget próbáljuk levezetni. Ilyen például a haj húzogatása, az ujjakkal való játék, vagy beszéd közben a váll megrándítása. Ezek mind árulkodnak arról, hogy mennyire zavarban vagyunk, márpedig akárcsak egy randin, az állásinterjún is a magabiztosság tesz minket vonzóvá. Figyeljük meg magunkon, hogy milyen akaratlan mozdulatokat szoktunk tenni, megkérdezhetjük erről ismerőseinket is, akik kívülről látnak bennünket. Ha tudatosan ügyelünk rájuk, akkor képesek leszünk kontroll alatt tartani őket az állásinterjú idejére.
2. Számít a testtartásod
Apróságnak tűnhet, de a lényeg pontosan az ilyen részletekben rejlik. Természetesen nem attól lesz valaki jó szakember, hogy úgy ül a székben, ahogyan az a nagykönyvben meg van írva, viszont ha nem így tesz, egy állásinterjún nem biztos, hogy eljut odáig, hogy kiderüljön róla, milyen jó szakember… Egy állásinterjún el kell tudni adni magunkat, és ebben fontos üzenete van annak is, hogy milyen a testtartásunk. Kellemetlen szituációkban az a természetes reakció, hogy a karunkat keresztbe fonjuk a testünk elől, ezzel is szimbolikusan védelmezve magunkat. Ezt kerüljük, és inkább nyitottságot sugározzunk az interjúztató felé. Az is fontos, hogy ne dőljünk hátra a székben, mert az effajta lazaságnak nem itt van a helye – húzzuk ki magunkat, egyenes háttal üljünk székben, ami intelligenciát és hitelességet sugároz rólunk.
3. Másold le az interjúztatót!
Van egy nagyon egyszerű emberi mechanizmus: ösztönösen azoknak az embereknek a társaságát keressük, akik hasonlítanak hozzánk. Ezt használhatjuk ki az állásinterjún annak érdekében, hogy szimpátiát keltsünk az interjúztatóban. Természetesen nem arról van szó, hogy mint az oviban a gyerekek, „utánozós majomként” másoljuk le a velünk szemben ülő viselkedését és mondatait! Ez inkább a figyelemről szól. Ha azt vesszük észre, hogy az interjúztató halkabban beszél, akkor mi is próbáljunk meg hasonló hangerővel válaszolni. Ha azt mondja, hogy „fessünk le” neki valamit, akkor valóban írjuk körbe szavakkal, hogy „úgy néz ki, mint”. Ezzel elérhetjük, hogy észrevegyék, mennyire ott vagyunk fejben, és pozitív benyomást tegyünk.
4. A mosolyod ne hagyd otthon!
„Semmi sem olyan hatalmas, mint a mosoly ereje” – ezt Drew Barrymore mondta, és egy hozzá hasonlóan sikeres hollywoodi színésznőnek igazán hihetünk. A mosolygós emberekről alapvető benyomás, hogy pozitív személyiségek, és bármilyen cég ilyen emberekkel szeretné körbevenni magát. Egy-egy jól elhelyezett mosoly ráadásul komfortossá varázsolja a hangulatot, és mivel általában viszonozni szokták az emberek, segít minket a stresszhelyzet közbeni megnyugodásban is. Különösen bemutatkozáskor és elköszönéskor érdemes rámosolyogni az interjúztatóra, hiszen ezek a pillanatok ragadnak meg a legjobban az emberben.