loader image

A munkatársnak barátnak is kell lennie?

Heti 40 órát töltünk a munkatársaink társaságában, így könnyen kialakul baráti viszony is a kollégáinkkal. Vannak azonban dolgok, amikre érdemes odafigyelni ezekben a kapcsolatokban.

Legyünk jóban, de húzzuk meg a határvonalakat

Mindegy, hogy mi vagyunk az új arc vagy a régi motoros egy munkahelyen, ajánlatos óvatosan viszonyulni a munkatársakhoz. Törekedjünk a jó kapcsolatra mindenkivel, legyünk nyitottak és segítőkészek a másik irányába, de soha ne keverjük össze a hatékony munkakapcsolatot a barátsággal. Kerüljük a bizalmaskodást, nem kell a magánéleti problémáinkat vagy éppen örömeinket kendőzetlenül megosztanunk a kollégáinkkal, és ez fordítva is igaz. Ha egy munkatársunk olyan információkba avat be minket, amelyekhez úgy érezzük, nincsen közünk, ne adjuk alá a lovat azzal, hogy tanácsokat is osztogatunk neki, bármilyen nagy a csábítás erre.

Legyünk diszkrétek a saját érdekünkben

Egy munkahelyen szerezhetünk barátokat, de mindig a saját karriercélunkat tartsuk a szemünk előtt elsődlegesen. Muszáj ennyire önzőnek lenni, mert a könnyedén kikotyogott információk, amiket egy barátnak örömmel elmesélünk, egy munkatárs esetében ellenünk is fordulhatnak. Például mesélünk az előreléptetésünk lehetőségéről vagy egy külföldi kiküldetésről, amit egy barát örömmel hall. De ha a barát egyben kolléga is, sajnos ott felütheti a fejét az irigység: miért nem én kapok előléptetést, miért nem én mehetek arra a külföldi útra? És emiatt még csak haragudni sem lehet rájuk, hiszen ilyen az emberi természet. Nem árt az óvatosság az információk továbbadásával – a saját érdekünkben.

Figyeljünk az alá-fölérendeltségi viszonyra

Igazán jóleső érzés, ha a felettesünk barátkozni próbál velünk, és ezt a közeledést érdemes udvariasan, ám mégis óvatosan kezelni. Soha ne felejtsük el, hogy akivel beszélünk, az rendelkezik a munkánk felett, és ez a viszony megkövetel két lépés távolságot. Jót tesz a főnök-beosztott kapcsolatnak, ha a feladatokon túl tudunk beszélni magánéleti dolgokról is, például a hétvégi, szabadidős programokról. Ezek azonban mindig maradjanak meg egyfajta felületes szinten, ne avassuk be olyan részletekbe, amiket később kellemetlennek éreznénk. Ugyanakkor a főnök közeledésével vissza sem szabad élni: a róla megszerzett információkat ne beszéljük ki a háta mögött a kollégákkal.

Ne a munkahelyre alapozzuk a barátságainkat

Nincs annál jobb dolog, mintha valaki úgy érzi, mintha a barátai között töltené a munkaidejét. Sok élményt adhat, ha a munkatársainkkal közös programokat szervezünk a szabadidőnkben is, mert szívesen töltjük velük az időnket. Azonban a veszélyei is megvannak annak, ha egy idő után csak a munkahelyünkről vannak a barátaink. Például ha valamelyikünket előléptetik, a megváltozott a munkaviszony garantáltan kihatással lesz a személyes kapcsolatra is. Az is sokszor előfordul, hogy a munkahelyen kialakult barátságok valamelyik fél távozása után fokozatosan kiüresednek, mert az összetartó kapocs maga a közös munkahely volt. Éppen ezért becsüljük meg a munkán kívül barátságainkat is.